گزارش روز گیله وا در تهران

گزارش روز گیله وا در تهران

                                                                          (گیلان شناخت)

به مناسبت آغاز بیست و سومین سال انتشار مجله گیله وا و تقارن انتشار یکصد و سی و دومین شماره آن با برگزاری یکصد و سی و دومین نشست انجمن مفاخر معماری ایران ، مراسمی عصر روز چهارشنبه نوزدهم شهریور ماه در سالن فرخی یزدی باغ موزه قصر در تهران بر پا شد  که جمع کثیری از اعضای این انجمن، نویسندگان ، هنرمندان ، روزنامه نگاران و دیگر علاقمندان گیلانی و غیر گیلانی در آن حضور داشتند.

در این مراسم که از ساعت ۱۷ تا ۳۰/۱۹ به طول انجامید، بعد از اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران، نخست یک کلیپ ۱۵ دقیقه ای درباره گیله وا به نمایش گذاشته شد و آنگاه مهندس قهاری مدیر انجمن مفاخر معماری ایران سخنانی درباره انجمن و اهداف نشست های متوالی آن بیاناتی ایراد کرد، از جمله مساعی گیله وا را در انتقال دغدغه های معماری بومی و سنتی شمال ایران که در حال تغییر شکل و امحاء است و به صورت مستمر و متوالی در گیله وا منعکس می شود، ستود و به ویژه تقارن دو شماره ۱۳۲ گیله وا  را با این نشست که صد و سی و دومین نشست انجمن است به عنوان انگیزه ای برای برپایی مراسم عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود که این تقارن اعداد و ارقام در هر دو مورد «انجمن مفاخر معماری ایران» و «نشریه گیله وا» تداوم یابد.

سپس پوراحمد جکتاجی مدیر مسئول گیله وا  پشت تریبون قرار گرفت و درباره گیله وا ، هدف، روش کار و سختی راه با حاضران سخن گفت و گزارش مفصلی از موقعیت طبیعی گیلان ، شرایط زیست محیطی، توان های تولیدی و بازتولیدی آن در نظام رتبه بندی با استان های دیگر کشور و خلاصه جایگاه گیلان در کل گیلان بیاناتی ایراد کرد و با آمار و ارقام نشان داد که گیلان با وسعت بسیار کم ( به عنوان دومین استان کوچک ایران) بیشترین بهره دهی نسبی را در سطح کشور دارد. در عوض به انواع محرومیت ها دچار و از غافله توسعه عقب مانده است و در عین حال کمترین اعتبارات به آن تخصیص داده می شود.

سخنران بعدی دکتر ناصر عظیمی دوبخشری از همکاران نزدیک گیله وا بود که ضمن ایراد مطالبی در مورد گیله وا سخنرانی مبسوط و مستندی در مورد بندرهای تاریخی گیلان عرضه داشت و بنادر قدیمی شرق و غرب گیلان ، به ویژه دو بندر با نام رودسر در دو سوی گیلان مطالب اسنادی معتبری ارائه نمود.

سخنران بعدی و آخر مهندس روبرت واهانیان ، دیگر همکار گیله وا بود که ایشان نیز ضمن ایراد سخنانی چند در مورد گیله وا، در مورد نقشه های قدیمی شهر رشت به تفصیل صحبت کردند و چهار نقشه قدیمی را در چهار  مقطع تاریخی با هم تطبیق داده مقایسه کردند و به زوایای توسعه و رشد شهر رشت از دوران قاجار تا زمان چاپ آخرین نقشه (۱۳۴۵) اشارات جالب توجهی داشتند و استناد به نقشه شهرها را بهترین مأخذ مطالعه مربوط به آن شهرها دانستند.

گفتنی است انجمن مفاخر معماری ایران سال ۱۳۹۳ را سال گیلان اعلام داشته و به معماری این سامان توجه نشان داده است. از این رو حضور بخشی از معماران و شهرسازان ایران مقیم پایتخت در این همایش کاملاً محسوس بود. لازم به گفتن است پوستر و بروشورهایی از سوی انجمن برای این همایش چاپ شده بود که در اختیار حاضران قرار داده شد. هم چنین  از سوی گیله وا نیز تعدادی از نسخ مجله به رسم هدیه به حاضران داده شد. مراسم رأس ساعت ۵/۷ عصر به پایان رسید.

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. ev tekstili می‌گه:

    Very neat article.Really thank you! Keep writing.

  2. Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Cool.

  3. Pension Leipzig Sud می‌گه:

    A round of applause for your post. Much obliged.

  4. Thanks for the post.Much thanks again. Keep writing.

دیدگاه خود را به ما بگویید.