یک بار دیگر مرور کنید / (سرمقاله)

 

       دبیر شورای مشترک اتاق ایران و ترکیه چندی پیش در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: « یکی از اعضای اتحادیه کفش سفارش واردات ۲۰۰ هزار جفت کفش چینی داده در حالی که ۲۵۵ هزار کفاش در کشور با بحران روبرو هستند» یک از هزاران خبری که هر روز می شنویم. راستش نتوانستم از کنار این خبر راحت بگذرم. روزگاری تولیدات کفش ملی ما به کشورهای خارج از جمله ترکیه صادر می شد و اتفاقاً کارخانه آن هم در همین گنجه رودبار خودمان بود. در این خبر کوتاه چندین نکته مهم و قابل اعتنا نهفته است.
اول این که وقتی در اتحادیه کفش این داستان اتفاق می افتد، مطمئناً در اتحادیه های دیگر صنف ها نیز اتفاق می افتد و این مختوم به یک یا دو اتحادیه نیست.
دوم این که از قدیم گفته اند از ماست که بر ماست. همیشه از درون خانواده، گروه، جمعیت، صنف، اتحادیه و … یکی پیدا می شود که نعل وارونه می زند. برهم زننده و برباددهنده موقعیت و اعتبار خانواده، صنف، گروه و منافع جمعی می شود.
سوم این که هیچ عِرق و رگ و تعصبی بر تولید وطنی نیست و انگار باید ریشه تولید داخلی را خشکاند و از خارج وارد کرد تا چرخ مصرف بچرخد. چون پای منافع عده ای خاص در میان است. بهره بری شخصی و خصوصی به از بهره وری جمعی و ملی!
چهارم این که وقتی جنس از چین وارد می شود به پول نیست. پول به نفت قبلاً پرداخت شده پس باید کالا وارد شود حال با چه حسابی، چه کتابی و چه نیازی فرق نمی کند. باید هر چه زودتر بی حساب شد. در این صورت ممکن است دست یا دستانی در کار باشد که اتحادیه ها را تشویق به خرید کالا و واردات آن کنند و در این میان البته همیشه یکی دو تن هستند که فرصت را غنیمت می شمرند و وارد دلالی و واسطه گی می شوند. بالاخره مطالبات کشور باید جوری وصول شود، نقد که نمی شود چه بهتر از طریق واردات پایاپای باشد اما به چه بهایی و چه نیازی؟
و بالاخره پنجم این که غیر مستقیم موجبات رکود انواع تولیدات وطنی را فراهم و اسباب بیکاری صدها هزار کارگر می شوند و باری بر دوش دولت و ملت می گذارند و جالب است آخر سر همین عوامل و واسطه ها مورد تشویق و ترغیب قرار می گیرند! در اتحادیه های کشاورزی هم چنین است پس واردات برنج و چای و چه و چی چه طور صورت می گیرد؟
باز در همین نقل قول بالا، از زبان دبیر شورای مزبور آمده است: « محرم امسال نیز یک میلیون دست پیراهن مشکی از چین وارد شده است» لابد این هم از طریق اتحادیه پوشاک و به پایمردی! یک تن از اعضای سودجوی آن،که به همان نسبت موجبات افت تولید پیراهن در کشور و اسباب بیکاری هزاران دوزنده را شامل شده است.
حالا واردات سنج و طبل و گلاب پاش و زنجیر و قمه چینی به کنار که امسال درآمد خوبی برای چینی ها داشته است که فروش انبوه آن ها را در محلات شهرو کنار پیاده روهای رشت شاهد بودیم. جالب است محرم مال ماست، صفر مال ماست، امام حسین (ع) مال ماست، پوشیدن پیراهن سیاه و بر سر و سینه زدن و زنجیر و قمه زدن همه مال ماست واردات پیراهن مشکی از چین چرا؟
اگر کارخانه های نساجی بزرگی که قبلاً در گیلان وجود داشت مثل فومنات و پوشش و پوپلین و چه و چه تعطیل نمی شدند و بر اثر سوء مدیریت به ورطه ورشکستگی نمی افتادند می توانستند حداقل پارچه سیاه پیراهنی را در همین استان تولید کنند. اگر کارخانه ایران برک و ایران جیکای رشت و امثال آن که روزگاری خوش دوخت ترین کت و شلوارها و پیراهن ها را در سطح کشور تولید می کردند و به بازارهای خارج عرضه می داشتند با توانمندی کار می کردند می توانستند حداقل پیراهن سیاه نذری محرم صفر ما را تأمین کنند که دست به دامن چینی ها نمی زدیم! هم کارخانه های ما کار می کرد هم کارگران ما سر کار بودند و بیکار نمی ماندند و خانواده هایشان در فقر و فاقه سر نمی کردند و کارگران مجبور نبودند هر از چند ماهی یک بار جلوی استانداری تجمع و حقوق معوقه شان را مطالبه کنند. در حالی که همتاهای چینی شان بی دغدغه تولید می کنند و از قبل پولش را می گیرند. پارچه وطنی با دوخت وطنی در تن هم وطن سوگوار حسینی چه کیفی داشت. سینه زدن و زنجیر زدن روی آن چه ثوابی داشت!
وقتی به جای غیرت افزایش تولید، چشم طمع بر زمین کارخانه و فروش تأسیسات آن و بالا کشیدن ثروت ملی به جیب شخصی در میان باشد کار بهتر از این نمی شود. پس آن شعارهای سال که معمولاً هر سال نوروز از زبان مقام  رهبری می شنویم چه می شود؟
باید پذیرفت که دلالی و واسطه گری ،سودجویی شخصی و خانوادگی و طایفه گی فعلاً مقدم بر منافع عمومی و اجتماعی شده است. ثروت برخی ها منوط به فقر بیشتر توده های اجتماعی است. یک بار دیگر این جمله را مرور کنید «واردات یک میلیون پیراهن مشکی چینی در محرم امسال …»
لطفاً یک بار دیگر هم!

 

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. auto insurance می‌گه:

  candy 22/10/2011 at 14:41 · cac trang web cua cac ban sinh dong,la mat lam ,hy vong sap toi se co nhieu dieu thu vi hon va co nhieu bai hoc huu ich hon nua nha.Xin cam on rat nhieu.

 2. Hurrah, that’s what I was looking for, what a information! existing here at this website, thanks admin of this
  website.

 3. Kerry می‌گه:

  Have actually been taking little over a month.

  My web site :: garcinia cambogia extract ( gnc ) 50 hca with potassium;
  Kerry,

دیدگاه خود را به ما بگویید.