هر چه رِشتیم پنبه شد (حریق در خانه بازرگانی)

خانه قدیمی «بازرگانی» که بعد از ماه ها تلاش فرهنگی برای حفظ و نگهداشت آن از خطر تخریب، مردادماه ۸۸ به ثبت میراث فرهنگی رسید، نیمه شب ۲۲ بهمن ماه ۸۸ در آتش بی مبالاتی ها سوخت و به سقف و طبقه دوم آن آسیب جدی وارد آمد.


این خانه که بیش از یکصد سال قدمت داشته و از نظر معماری بومی قابل توجه است در طرح احداث خیابان جدید تختی به میدان زرجوب که از ساحل رودخانه زرجوب می گذرد به طور کامل تخریب می شد که با تلاش جمعی دوستداران میراث فرهنگی و برخی از اعضای خانواده بازرگانی به ثبت میراث فرهنگی رسید و با توافقی که با شهرداری رشت به عمل آمد، قرار شد ضمن حفظ و بازسازی آن از سوی میراث، مسیر خیابان با اندک انحرافی آن را دور زده و ادامه مسیر دهد. پیش بینی می شد از این خانه برای برگزاری همایش های کوچک فرهنگی- علمی در حوزه معماری شهر رشت و یا خانه شطرنج یا کتابخانه محله استفاده شود.
گفتنی است این خانه درست در کمرکش رودخانه زرجوب قرار گرفته و از نظر دید و نما از هر طرف کاملاً مشرف به دورنمای رودخانه بوده و از این نظر برای شهر به ویژه شهرداری و شورای شهر در طرح های ساحلی، امتیاز فراوان دربرداشت. متأسفانه شهر ما و مسئولان شهری ما به میراث گذشته که اساسی ترین عامل انتقال ارزش های هویتی به نسل های بعد هستند، وقعی نگذاشته و با بی تفاوتی خود کماکان در تخریب این گونه بناهای قدیمی نقش دارند. تخریبی که نهایتاً به بحران هویت شهر ما می انجامد.

نظرات بسته شده است.